Logo Javys

Galéria

Spoločnosť JAVYS pomohla sestrám zo zhoreniska

Účel

Pomoc v ťažkej životnej situácii

Sú príbehy, ktoré Vás motivujú pomáhať, aj keď ste neboli o pomoc požiadaní. Jedným z nich je nepochybne príbeh dvoch sestier (Marianny a Lucie) a ich matky z obce Stará Kremnička, ktoré po požiari rodinného domu bývali v ťažkých a hygienicky absolútne nevyhovujúcich podmienkach. O tých sociálnych a materiálnych ani nehovoriac.

Život mamy a jej dvoch dcér sa skomplikoval po tom, ako ich strýko pod vplyvom alkoholu podpálil rodinný dom, v ktorom sa snažili nájsť úkryt pred agresívnym a násilným otcom. Po požiari bývali všetky tri v jednej miestnosti zhorenej ruiny, do ktorej pršalo aj ďalšie dva dni po skončení dažďov a ktorá zapáchala zhoreniskom.

V Starej Kremničke je komunitné centrum a v obci pôsobia aj dve terénne sociálne pracovníčky, ktoré s rodinou dlhodobo pracujú. Rodine chceli pomôcť a ich prvoradým cieľom bolo dostať dievčatá z patologického a demotivujúceho prostredia preč. Následne im ukázať síce náročnú, ale perspektívnejšiu cestu na dôstojný život.

Príbeh dievčat zmedializovali, oslovili mnohé dobrovoľnícke organizácie, založili zbierku a ich práca postupne začala prinášať ovocie. Vďaka pomoci dobrovoľníkov, organizácií a mnohých ľudí sa im podarilo pre rodinu nájsť dočasný podnájom v neďalekom Žiari nad Hronom, vyzbierať peniaze na ich štúdium a lepšie materiálne zabezpečenie. Cieľom zbierky je však najmä vyzbierať peniaze na kúpu bytu. Na ich transparentom účte je teraz vyše 46 000 €. Z mladšej Marianny, ktorá mala problémy so záškoláctvom sa opäť stala vzorná žiačka s motiváciou zmaturovať a nájsť si stabilnú prácu. Staršia Lucia pracuje v neďalekej fabrike ako upratovačka. Túži si tiež dorobiť maturitu a nájsť si lepšie platenú prácu a uplatnenie. Ich matka pracuje na obecných službách ako robotníčka.

Rozhodnutie odsťahovať sa z násilného a škodlivého prostredia sa ukázalo ako prospešné, aj keď dočasný úspech je veľmi krehký.

Príbeh tejto rodiny zaujal aj JAVYS, a tak sa spoločnosť rozhodla darovať im pár praktických vecí na zabezpečenie štúdia a podporiť ich v naštartovaní novej, perspektívnejšej etape ich života.

Odovzdanie darov sa konalo 26. júla 2021 na obecnom úrade v Starej Kremničke za prítomnosti Viery Trubačovej, sociálnej pracovníčky, ktorá dievčatá motivuje a rodine pomáha. Darčeky prišla prebrať mladšia zo sestier, staršia Lucia bola v práci. Za skromným úsmevom sa skrývala úprimná vďaka a pokora.

Veríme, že aj podpora od JAVYS pomôže dievčatám v ďalšom vzdelávaní a hľadaní uplatnenia.

detail
detail