Logo Javys

Galéria

S deťmi za hviezdami USA & KANADA

Účel

Podpora projektu

Projekt občianskeho združenia Integrácia mení svet detí už pätnásť rokov a spoločnosť JAVYS je už druhý rok ich partnerom. Aktivitami, ktoré občianske združenie realizuje sa snaží búrať bariéry medzi zdravými a hendikepovanými, deťmi z bežných rodín a sociálne slabšími. Tento rok sa zamerali na sprostredkovanie zážitkov, ktoré v deťoch podnietia zdravé sebavedomie, odhodlanie pracovať na rozvoji vlastných talentov a motivovať ich, aby konali dobré skutky. Prvou veľkou akciou bola tento rok cesta S DEŤMI ZA HVIEZDAMI do USA a Kanady, ktorej predchádzala niekoľkomesačná príprava.

Po prílete na letisko v Newarku čakal slovenský tím detí a ich sprievodu generálny konzul SR v New Yorku a pracovníci Stálej misie SR pri OSN. Nasledovala inšpiratívna beseda detí s lídrom slovenskej reprezentácie a veľkým idolom mladej generácie - Tomášom Tatarom (hokejová hviezda New Jersey Devils), ktorý ich prijal napriek nabitému programu vo svojom bytovom komplexe a deti očaril svojím inšpiratívnym príbehom. Zároveň ich motivoval, aby tvrdo pracovali na sebe, svojich schopnostiach a zručnostiach. Okrem neho predstavil deťom svoju nevšednú životnú cestu aj náš úspešný rodák žijúci v USA, Jozef Biľ, ktorý si v zámorí vybudoval meno špičkového architekta. Nasledujúci deň absolvovali deti prehliadku Manhattanu so zdravotnou sestrou Martou, Slovenkou žijúcou v USA. Po návšteve Empire State Building sa deti naobedovali v Bryant Parku, kde mohli na vlastnej koži zažiť elektrizujúcu atmosféru mesta, ktoré nikdy nespí. Večer sa deti zúčastnili aj so zástupcami konzulátu zápasu New Jersey Devils proti miestnym rivalom s New York Rangers. Po zápase sa Tomáš Tatar venoval deťom aj priamo na ľade. Na ďalší deň si tím prevzali pod patronát stážistky z generálneho konzulátu SR v New Yorku. Spoločne prešli južný Manhattan, Brooklynský most, Wall street, Broadway, pamätník na Ground Zero, Carnegie Hall, … Počas plavby po rieke Hudson deti očarila kolosálna veľkosť sochy slobody. Pobyt v New Yorku uzatvorilo stretnutie s generálnym konzulom SR, Milanom Vrbovským, s ktorým absolvovali inšpiratívnu besedu o úlohe konzulátu, ale aj o živote v meste. Následne skupina opustila Ameriku a odletela do kanadského Montrealu, kde sa večer zúčastnila na vypredanom zápase domácich Canadians proti Caroline. Na ďalší deň deti v kolíske hokeja absolvovali prehliadku najväčšej arény v celej NHL- Bell Centre, po ktorej sa stretli s jednotkou posledného draftu, skvelým slovenským hokejistom, Jurajom Slafkovským, ku ktorému sa dostať bolo viac ako tvrdým orieškom. Juraj je klenot historicky najúspešnejšieho klubu NHL a organizácia ho dôsledne stráži pred záujmom médií a davmi rozvášnených fanúšikov. Juraj si deti podmanil svojou bezprostrednosťou a ochotne odpovedal na všetky zvedavé otázky. Slafko ich následne osobne previedol aj zázemím klubu, šatňami a priestormi, ktoré bežný turista nemá možnosť vidieť.

Punc celej ceste dodali slovenskí diplomati. Z Ottawy do Montrealu pricestoval slovenský veľvyslanec v Kanade, Vít Koziak s rodinou a po skončení prehliadky štadióna pozval celú skupinu na tradičný kanadský obed. Po obede si mali deti možnosť pozrieť zaujímavosti mesta vďaka pútavému výkladu Tomáša a Nely, ochotným Slovákom dlhodobo žijúcim v Kanade.

Aj na tretí deň sa deti dostali k našej hviezde, Jurajovi Slafkovskému, ktorý ich pozval na tréning Canadiens a opäť im venoval svoju pozornosť a čas. Na mieste pôvodného olympijského cyklistického oválu deti navštívili biodom a zoologickú záhradu. Deti zaujalo aj podzemné mesto, ktoré slúži v zimných mesiacoch, kedy sa teploty dostávajú pod mínus štyridsať stupňov ako únik miestnych obyvateľov pred treskúcou zimou. Aj vďaka našim ochotným rodákom a pracovníkom slovenských veľvyslanectiev mali v každom meste program nabitý na maximum. Poďakovanie detí zamierilo aj k partnerom, ktorí majú mimoriadnu zásluhu na tom, že mohlo občianske združenie tak náročnú a exkluzívnu cestu úspešne zorganizovať, ale najmä, splniť deťom ich veľké sny a deťom sprostredkovať zážitky, ktoré v nich budú ešte dlho rezonovať a ktoré si nepochybne navždy uchovajú v spomienkach.

V máji má občianske združenie naplánovanú ďalšiu cestu, s novou skupinou detí z celého Slovenska a vyrážajú na ďalšiu fenomenálnu cestu, za svetovými futbalovými hviezdami do Talianska a Španielska. Jej cieľom je ukázať štyridsiatim deťom zo Slovenska, že pravé hodnoty ako vzájomná úcta, rešpekt, príkladné správanie a tvrdá práca na sebe sa v živote určite oplatia. Projekt Integrácia je dôkaz toho, že aj sny možno meniť na peknú realitu.

detail
detail