Javys, a.s.

Zoznam použitých skratiek

Zoznam použitých skratiek
Správa o hodnotení vplyvov vyraďovania JE V1 na životné prostredie

 

Koncepčný plán vyraďovania JE V1 bol vypracovaný pre tri základné alternatívy:

Alternatíva 1 - Alternatíva bezprostredného vyraďovania (anglicky: immediate decommissioning option - IDO)

Alternatíva 2 - Alternatíva odloženého vyraďovania s uzavretím s dozorom na dobu 30 rokov (anglicky: safe enclosure under surveillance - SES)

Alternatíva 3 - Alternatíva odloženého vyraďovania s ochranným uložením reaktora na dobu 30 rokov (anglicky: reactor safe enclosure - RSE)

Príprava vyraďovania

Vláda Slovenskej republiky prijala záväzok definitívne odstaviť bloky JE V1, postupne blok 1 v roku 2006 a blok 2 v roku 2008.

Prvým krokom prípravy dokumentácie pre vyraďovanie JE V1 bolo vypracovanie Koncepčného plánu vyraďovania JE V1 z prevádzky v roku 2002 a jeho aktualizácia v roku 2006. Plán má poskytnúť všeobecné technické a finančné informácie o vybraných možných a rozumne vykonateľných alternatívach vyraďovania, ktoré sú v súlade so slovenskou legislatívou, aby sa tak preukázalo, že proces vyraďovania bude technicky vykonateľný a hlavne vhodný z hľadiska ochrany zdravia, jadrovej a radiačnej bezpečnosti, fyzickej ochrany a ochrany životného prostredia.

Hlavnou črtou alternatívy 1 je vyraďovanie redukovaného rozsahu existujúcich stavebných objektov z objektovej skladby JE V1 bezprostrednou a plynulou demontážou zariadení a technologických celkov, demolácia stavebných objektov až na dno stavebnej jamy a príprava lokality pre výstavbu nového jadrového zdroja.

V alternatívach 2 a 3 sa predpokladá širšia skladba stavebných objektov, ktoré sa majú vyraďovať pre dosiahnutie neobmedzeného využitia lokality, avšak stavebné objekty budú demolované len do kóty – 1 m. Celý proces vyraďovania je rozdelený na dve etapy (pre alternatívu IDO) a na tri etapy (pre alternatívy SES a RSE), ktoré predstavujú špecifické oblasti vyraďovania.

Oba bloky JE V1 budú vyradené z prevádzky a konečné odstavenie 1. bloku je plánované ku koncu roka 2006 a 2. bloku ku koncu roka 2008. Potom bude nasledovať obdobie ukončovania prevádzky. Počas obdobia ukončovania prevádzky sa vyvezie všetko palivo z bloku a následne je vykonaná dekontaminácia primárneho okruhu, po ktorej je celý primárny okruh vypustený a vysušený. Je spracovaná zvyšná časť prevádzkových rádioaktívnych odpadov a sú vykonávané ostatné potrebné prípravné činnosti pre vyraďovanie. Počas ukončovania prevádzky bude pripravená a schválená dokumentácia potrebná pre I. etapu vyraďovania. Obdobie ukončovania prevádzky JE končí vyvezením paliva z bazénov skladovania do medziskladu vyhoreného paliva a vydaním povolenia na vyraďovanie od kompetentných slovenských orgánov. Predpokladá sa, že povolenie na vyraďovanie vydá ÚJD SR ku koncu roka 2011 a samotné vyraďovanie začne v roku 2012.

S ohľadom na rozsah vyraďovaných technologických zariadení a objektov a na špecifické podmienky vyraďovania budú činnosti spojené s vyraďovaním JE V1 značne časovo náročné. I pri použití všetkých dostupných technických prostriedkov pre dekontamináciu, demontáže, demolácie a nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi a pri optimálnom spôsobe ich nasadenia si úplné vyradenie vyžiada dobu 14–22 rokov.

Najvyššie ročné hodnoty kolektívnej ekvivalentnej dávky sú dosiahnuté v období rokov 2016 až 2022 pre alternatívy IDO a RSE. Toto obdobie zahŕňa veľký rozsah manipulácií s kontaminovanými a aktivovanými zariadeniami, dekontaminačné činnosti a nakladanie s RAO.

Radiačné dôsledky jednotlivých alternatív vyraďovania na životné prostredie sú vyjadrené rádioaktivitou plynných a kvapalných výpustí, ktoré vyplývajú z vykonaných výpočtov. Vo všeobecnosti rádioaktivita výpustí z vyraďovania JE V1 je značne nižšia než počas energetickej prevádzky. Odhadnutá maximálna hodnota ročnej rádioaktivity kvapalných výpustí predstavuje okolo 13,8 % a príslušná hodnota plynných výpustí predstavuje 0,23 % z odpovedajúcich nameraných ročných hodnôt pre energetickú prevádzku.

Podstatnú časť rádioaktívnych odpadov z vyraďovania bude možné spracovať (upraviť) technológiami a technickými prostriedkami, nachádzajúcimi sa v lokalite Bohunice. Predpokladá sa, že kapacita povrchového regionálneho úložiska v lokalite Mochovce je rozšíriteľná pre všetky upravené odpady z vyraďovania JE V1, ktoré môžu byť v tomto úložisku uložené. Naviac k RAO prijateľným na RÚ RAO Mochovce vznikne určitý počet vláknobetónových kontajnerov s vysokoaktívnymi RAO, uloženie ktorých bude možné až po vybudovaní vhodného, napríklad hlbinného geologického úložiska.

Realizácia ktoréhokoľvek z uvažovaných alternatív bude vyžadovať značné finančné prostriedky. Vykonané ocenenie očakávaných celkových nákladov ukazuje, že rozdiel medzi najnižšou hodnotou celkových nákladov na vyraďovanie (alternatíva RSE: 15,44 miliárd Sk) a najvyššou hodnotou (alternatíva IDO: 17,62 miliárd Sk) je 14,2 % z hodnoty najnižších celkových nákladov. Celkové náklady sú vypočítané s použitím jednotkových nákladov na prácu a jednotkových nákladov na réžiu špecifických pre podmienky v Slovenskej republike.

Výber najvhodnejšej alternatívy vyraďovania JE V1 vykonaný na základe multikriteriálneho porovnania analyzovaných alternatív má len charakter odporúčania. Konečný a skutočný výber alternatívy vyraďovania JE V1 sa bude vykonávať neskôr na základe tohto KPV a vypracovania Správy o hodnotení vplyvu vyraďovania JE V1 na životné prostredie podľa zákona č. 127/1994 Z.z. a jeho predloženia a posudzovania na MŽP.

Činnosti ukončovania prevádzky a príprava vyraďovania jadrovej elektrárne JE V1 v Jaslovských Bohuniciach sa financujú aj z Medzinárodného fondu na podporu vyraďovania JE V1 (BIDSF).

detail
detail