Javys, a.s.

Zvýšenie kapacity existujúcich fragmentačných a dekontaminačných zariadení

Prevádzkovanie fragmentačných a dekontaminačných zariadení je jedným zo spôsobov spracovania rádioaktívnych odpadov, u ktorých dochádza k oddeleniu rádionuklidov z rádioaktívnych materiálov a odpadov tak, aby boli využiteľné materiály oddelené a vrátené na opätovné využitie, ako druhotná surovina resp. uvoľniteľné do životného prostredia. Spoločnosť  JAVYS, a.s. prevádzkuje takéto zariadenia v obj. č. 34 v lokalite Jaslovské Bohunice a sú súčasťou jadrového zariadenia „Technológie pre spracovanie a úpravu RAO“.  Na základe uvedeného účelu vstupujú do zariadení fragmentačnej a dekontaminačnej linky kovové RAO a po fragmentácii a úspešnej dekontaminácii suchými alebo mokrými metódami na úroveň, ktorá umožňuje uvoľnenie, sú kovové odpady využiteľné ako druhotná surovina.

Účelom projektu C7-A2 „Zvýšenie kapacity existujúcich fragmentačných a dekontaminačných zariadení“  sú úpravy existujúcich zariadení, náhrada starých a opotrebovaných zariadení novými, inštalácia nových zariadení a ich uvedenie do prevádzky tak, aby bolo možné popri spracovávaní kovových RAO z JE A1 spracovať tiež časť kovových RAO pochádzajúcich z obdobia prevádzky odstavenej JE V1. Je požadované, aby množstvo spracovaného kovového RAO vzrástlo zo súčasných 200 t/rok na 250 t/rok (v jednozmennej prevádzke fragmentačných a dekontaminačných zariadení), pričom zvýšenie o 50 t/rok kovového RAO oproti súčasnosti bude tvoriť kovový RAO z JE V1.

Dôvodom umiestnenia v danej lokalite je, že navrhovaná činnosť „Zvýšenie kapacity existujúcich fragmentačných a dekontaminačných zariadení“ je obnova súčasného stavu na lokalite (nie je to nová činnosť) a predmetom posudzovania vplyvov na životné prostredie je zmena už existujúcich zariadení.
Navrhovaná činnosť je predkladaná na hodnotenie v nulovom variante (súčasný stav) a v dvoch technologických variantných riešeniach zvýšenia kapacity existujúcich fragmentačných a dekontaminačných zariadení.
Pokiaľ sa navrhovaná činnosť nebude realizovať (nulový variant), na spracovávaní kovového RAO sa oproti súčasnému stavu nič nezmení, iba z časového hľadiska sa proces vyraďovania jadrových zariadení z prevádzky predĺži. Predlžovanie procesu spracovania rádioaktívne kontaminovaných materiálov môže zvyšovať radiačné riziko pracovníkov podieľajúcich sa na vyraďovaní, ako aj radiačné riziko v lokalite. V takom prípade je vhodné uvažovať aj so skutočnosťou, že existencia nezlikvidovaných jadrových zariadení by v budúcnosti mohla predstavovať prekážku v priemyselnom rozvoji dotknutého územia.

Technické varianty opisujú možnosti modernizácie a doplnenia fragmentačnej a dekontaminačnej linky o zariadenia, ktorými bude možné zvýšiť súčasnú spracovateľskú kapacitu.
Fragmentačná linka bude doplnená o technológiu na delenie veľkorozmerových kovových RAO s rozmermi cca 1200 mm x 1200 mm (šírka x výška) s dĺžkou rezu cca 4000 mm pre oceľové materiály (vrátane oceloliatiny), a aj pre farebné kovy a ich zliatiny. Pre tento účel je navrhnutá pásová píla umiestnená v kontajmente napojenom na existujúci vzduchotechnický odsávací systém.

Modernizácia a zvýšenie kapacity veľkokapacitnej dekontaminačnej linky je navrhnutá doplnením:
• novej vane na oplach kovového materiálu ostrekom po ultrazvukovej a elektrochemickej dekontaminácii a zásobnej nádrže oplachovej vody,
• nového titánového dekontaminačného koša
• závesného otryskávacieho zariadenia
• vysokozdvižného vozíka
• nových čerpadiel a výmenou niektorých čerpadiel
• nových ultrazvukových žiaričov osadením do existujúceho ultrazvukového systému dekontaminačnej vane, ktoré majú zabezpečiť zvýšenie účinnosti dekontaminácie.

Z komplexného zistenia, opísania a vyhodnotenia predpokladaných vplyvov navrhovanej činnosti v predkladanej správe vypracovanej podľa zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov a životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov  vyplynuli nasledovné závery:

1. Navrhovaná činnosť pre lokalitu Bohunice nepredstavuje novú činnosť, jedná sa iba o zvýšenie kapacity existujúcich fragmentačných a dekontaminačných zariadení zo súčasných spracovávaných 200 t/rok kovových RAO na 250 t/rok kovových RAO, pričom zvýšenie o 50 t/rok budú predstavovať kovové RAO z JE V1.

2. Činnosti vykonávané existujúcimi fragmentačnými a dekontaminačnými zariadeniami navrhovateľ  vykonáva na základe Rozhodnutí (súhlasov a povolení) štátnych orgánov (hlavne ÚVZ SR, ÚJD SR). Navrhovateľ navrhovanej činnosti a zároveň prevádzkovateľ existujúcich fragmentačných a dekontaminačných zariadení JAVYS, a.s. nebude v spojitosti s navrhovanou činnosťou (zmenou) žiadať o zmenu v súčasnosti platných limitov plynných a kvapalných výpustí. Súčasné limity sú činnosťou existujúcich zariadení čerpané poriadkovo v stotinách limitných hodnôt, na základe výpočtov s konzervatívnym prístupom, pri predpokladanom zvýšení kapacity z 200 t/rok kovových RAO na 250 t/rok sa čerpanie niektorých limitov zvýši cca o jednu stotinu súčasnej hodnoty limitu.

3. Z podrobného hodnotenia súčasného stavu (variant 0) vyplýva zanedbateľný vplyv existujúcich prevádzok na životné prostredie a navrhované variantné riešenia predstavujú minimálny prídavný príspevok k vplyvu na životné prostredie.

4. Spracovávanie kovových RAO je optimalizované vzhľadom k priestorovým a technologickým možnostiam a tiež vzhľadom k toku spracovávaného kovového RAO. Navrhovateľ nemôže navrhovanú činnosť premiestniť mimo kontrolované pásmo a lokalitu jadrového zariadenia. Lokalizácia činnosti v obj. 34 JE A1 vyhovuje režimovým a bezpečnostným opatreniam z hľadiska požiadaviek legislatívnych predpisov o mierovom využívaní jadrovej energie.

5. Navrhovateľ, spoločnosť JAVYS, a.s. sa pri svojej činnosti riadi základným pravidlom – a to, aby akákoľvek ním vykonávaná činnosť mala v maximálne možnej miere minimalizovaný vplyv na životné prostredie. Projekt C7-A2 „Zvýšenie kapacity existujúcich fragmentačných a dekontaminačných zariadení“ je práve jednou z tých činností, ktorými spoločnosť minimalizuje vplyv na životné prostredie s prihliadnutím na skutočnosť, že nechce uvedené riešenie nechávať budúcim generáciám.

detail
detail