Panorámu s ôsmimi 120 metrov vysokými chladiacimi vežami pri elektrárni v Jaslovských Bohuniciach uvidíte tento víkend naposledy. Od pondelka sa začne rozoberať prvá zo štyroch odstavených veží.

Veže jadrovej elektrárne V1 dotvárali panorámu okolia Jaslovských Bohuníc 40 rokov. Presne od roku 1977, kedy boli uvedené do prevádzky. Postupné odstránenie štyroch chladiacich veží je neoddeliteľnou súčasťou procesu vyraďovania jadrovej elektrárne V1.
      Hlavným cieľom projektu je demontáž a demolácia chladiacich veží jadrovej elektrárne V1 s následnou likvidáciou vzniknutých odpadov, a to čo najefektívnejším a ekonomicky najvýhodnejším spôsobom v rámci komplexného procesu vyraďovania jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach pod dohľadom  dozorných orgánov, Európskej komisie a EBRD.
     Samotná realizácia demolácie chladiacich veží jadrovej elektrárne V1 sa bude robiť konvenčnou metódou demolácie, čiže postupným rozoberaním veží. Odstrel veží pre blízkosť funkčnej susednej elektrárne V2  nemohol byť z bezpečnostných dôvodov realizovaný. Plánovaný termín ukončenia projektu demolácie štyroch chladiacich veží je koniec roka 2018.
     Projekt realizuje konzorcium, ktorého lídrom je talianska spoločnosť DESPE S.p.A., ktorá má štyridsaťročné skúsenosti v oblasti demolácií ako aj s dekontamináciou a vyraďovaním jadrových zariadení. 
     Náklady na projekt vo výške 9 mil. € sú spolufinancované prostredníctvom fondu BIDSF administrovaným Európskou bankou pre obnovu a rozvoj. Uchádzač, ktorý skončil v poradí ako druhý ponúkol cenu vyššiu o 6,5 milióna eur.
      Priestor, ktorý vznikne po demolácii chladiacich veží bude určený na ďalšie priemyselné využitie.
     Odstavenie oboch blokov jadrovej elektrárne V1 bolo záväzkom Slovenska vyplývajúcim z predvstupových rokovaní o vstupe SR do EÚ a realizovať sa začalo v rokoch 2006 a 2008 na základe Uznesenia vlády SR č. 801/1999 zo dňa 14.09.1999.

Zaujímavosti:

  • výška každej veže je 120 metrov
  • priemer základne je 84,4 metra
  • veže majú plášť z monolitického železobetónu s hrúbkou 15 až 60 cm
  • po obvode sú podložené na 52 miestach šikmými stojkami, ktoré vytvárajú otvory pre prúdenie vzduchu.
  • veže sa v sedemdesiatych rokoch stavali postupne, nie všetky naraz

Fotogaléria

Mgr. Miriam Žiaková
hovorca 

 

< Späť