Dňa 2. júla 2025 sa v Londýne uskutočnilo 46. zasadnutie Zhromaždenia prispievateľov do fondu BIDSF (Bohunice International Decommissioning Support Fund), ktoré potvrdilo technologický a environmentálny význam projektu D4.2 „Demontáž veľkorozmerných komponentov primárneho okruhu JE V1“. Zástupcovia Európskej komisie, EBOR (Európska banka pre obnovu a rozvoj), Ministerstva hospodárstva SR (online sa zúčastnil aj štátny tajomník p. Hodosy), spoločnosti JAVYS, a. s., a medzinárodní donori spoločne ocenili pokrok a odbornú úroveň prác, ktoré patria medzi prvé svojho druhu vo svete.
Projekt D4.2, realizovaný v období od októbra 2017 do júla 2025 konzorciom Westinghouse Electric Spain & Sweden a VUJE, a. s. Trnava, je považovaný za jeden z najvýznamnejších projektov ekologického vyraďovania jadrových zariadení v Európe. Jeho hodnota presiahla 150 miliónov eur, pričom viac než 92 % bolo financovaných z prostriedkov EBOR a prispievateľov do fondu BIDSF.
Bezpečnosť a medzinárodné uznanie
Celý projekt prebiehal v súlade s prísnymi pravidlami radiačnej ochrany. Viac ako 93 % pracovníkov malo individuálnu ročnú dávku nižšiu ako 5 mSv, maximálna nameraná individuálna efektívna dávka bola 19,6 mSv v priebehu realizácie celého projektu. Tieto výsledky potvrdzujú vysokú úroveň bezpečnostných štandardov a profesionálny prístup realizátorov.
Slovenský model ako inšpirácia pre svet
„Projekt D4.2 bol technologicky mimoriadne náročný a medzinárodne sledovaný. Úspešné ukončenie tejto etapy vyraďovania potvrdzuje schopnosti Slovenska realizovať takéto projekty v súlade s najvyššími štandardmi. Na zasadnutí fondu BIDSF v Londýne sme získali silnú spätnú väzbu a uznanie za našu expertízu a zodpovednosť,“ uviedol generálny riaditeľ JAVYS, a. s., Ing. Miroslav Obert.
Projekt D4.2 predstavuje kľúčový míľnik v celkovom procese vyraďovania JE V1, ktorý sa realizuje v súlade so záväzkami Slovenskej republiky pri vstupe do Európskej únie.
Výnimočný technologický rozsah a ekologický prístup
Projekt zahŕňal demontáž a fragmentáciu viac než 15 000 ton technologických zariadení. Medzi ne patrili tlakové nádoby reaktorov, vnútorné časti reaktorov, parogenerátory, hlavné cirkulačné čerpadlá, kompenzátory objemu, kontaminované potrubia a ďalšie komponenty primárneho okruhu. Súčasťou prác bolo aj odstránenie kontaminovaných a aktivovaných betónov v reaktorových šachtách, havarijných nádržiach a v bazénoch skladu vyhoretého paliva.
Na realizáciu demontáže boli zriadené špecializované pracoviská priamo v priestoroch budovy reaktorov a strojovne – bazény mokrého rezania a dielne suchého rezania. Fragmentácia ostatných komponentov prebiehala priamo na mieste (in situ).
Práce prebiehali podľa technologického postupu, ktorému predchádzala celookruhová dekontaminácia systému. Táto významne znížila radiačnú záťaž pracovníkov – z pôvodne odhadovaných 2000 mSv na reálnych 247 mSv. Nasledovala demontáž aktivovaných komponentov. Vnútorné časti reaktorov, tieniace kazety a tlakové nádoby reaktorov boli rezané v bazénoch mokrého rezania, zatiaľ čo parogenerátory boli fragmentované v novovytvorenom pracovisku suchého rezania v strojovni.
Dekontaminácia kontaminovaného materiálu prebiehala elektrochemickými, ultrazvukovými metódami a otryskávaním za dodržania prísnych ekologických noriem. Bola dosiahnutá vysoká efektivita dekontaminačného procesu, výsledkom čoho bola úspešnosť dekontaminácie viac ako 98 % z celkového množstva demontovaného materiálu. Rádioaktívne odpady boli následne balené do sudov, lisované a uložené do VBK kontajnerov, ktoré boli bezpečne umiestnené v Republikovom úložisku RAO v Mochovciach. Aktivované rádioaktívne materiály – najmä fragmenty tlakových nádob reaktorov, vnútorných častí reaktora boli umiestnené do tienených VBK kontajnerov a sú dlhodobo skladované v Integrálnom sklade v Jaslovských Bohuniciach. Tieto odpady predstavovali len 1% celkového objemu spracovaného materiálu a predstavujú až 99,997 % rádioaktívneho inventára elektrárne V1.
V rámci projektu bola použitá aj špeciálna technika na odstránenie vrstiev aktivovaného a kontaminovaného betónu z reaktorových šácht, havarijných nádrží a bazénov vyhoretého paliva. Všetky materiály prešli detailnou analýzou pomocou gamaspektrometrického zariadenia RoboCount, aby sa pred ich uvoľnením alebo spracovaním presne určilo ich radiačné zaťaženie. Po ukončení demontáže boli všetky dočasné pracoviská a technológie rozobraté a odstránené.
O spoločnosti JAVYS, a. s.:
JAVYS, a. s. je štátna spoločnosť zodpovedná za vyraďovanie jadrových zariadení, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoretým jadrovým palivom. Realizuje kľúčové projekty záverečnej časti jadrovej energetiky s dôrazom na jadrovú bezpečnosť, ekologické normy a udržateľný rozvoj Slovenskej republiky.
Ing. Peter Podstupka
manažér komunikácie
Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s.
Telefón: +421 33 531 5455
Mobil: +421 918 410 362
E-mail: podstupka.peter@javys.sk
Internet: www.javys.sk