Vitrifikačná linka ??????
Vitrifikácia je vysokoteplotný proces fixácie kvapalných RAO, pôvodne používaných na chladenie palivových článkov po ich vybratí z reaktora JE A1 do sklenenej matrice. Z pohľadu dlhodobého bezpečného uloženia vykazuje produkt vitrifikácie vysokú chemickú odolnosť, dlhodobú stálosť a nízku vylúhovateľnosť fixovaných rádioaktívnych nuklidov.
Vitrifikačná linka VICHR je umiestnená v bývalom hlavnom výrobnom bloku JE A1, v priestoroch uvoľnených po demontáži pôvodných zariadení elektrárne. Je určená na spracovanie a úpravu vodnej fázy chrompiku s objemovou beta, gama aktivitou max. 1 x 1011 Bq/dm3, ktorý je skladovaný v Manipulačnej a skladovacej nádrži.
Prevádzka vitrifikačnej linky VICHR je diskontinuálna (šaržovitá), to znamená, že chrompik II., III. je spracovávaný po dávkach. Dĺžka spracovania jednej šarže je 24 hodín. Za túto dobu sa spracuje a upraví približne 50 dm3 chrompiku. Celý technologický proces je zložený z jednotlivých, na seba naväzujúcich činností.
Koncentrácia kvapalného rádioaktívneho odpadu prebieha v odparke kotlového typu. Vitrifikácia zmesi skloviny a rádioaktívneho koncentrátu je realizovaná v strednefrekvenčnej indukčnej peci. Tekutý vitrifikát je zachytávaný do kovového obalu - patróny a transportovaný do dočasného skladu v transportnom kontajneri. Pre dočasné skladovanie vitrifikátu je používaný Medzisklad produktu vitrifikácie MPV - 296 a tzv. Krátky sklad. Nachádzajú sa v bývalom hlavnom výrobnom bloku HVB JE A1. Konštrukčne sú sklady riešené ako uzatvorené systémy. Ich základnými prvkami sú oceľová konštrukcia a tieniaca doska s tieniacimi zátkami.